Vycházka Nýdkem s vyhlídkou I.

náměstí, vyhlídka u učiliště, dřevěný kostelík, náměstí 

Z nýdeckého náměstí se vydáme po hlavní cestě směrem k Bystřici. Když mineme požární zbrojnici, odbočíme vpravo a starou kamennou cestou “cimrou” vyjdeme k evangelické kapli. Pokračujeme v mírném stoupání podél hřbitova směrem na Ostrý. U bývalého rekreačního střediska “učiliště” se můžeme pokochat výhledem na okolní kopce, např. Velkou Čantoryji, Cieslar, Polednou, Kozubovou, Ostrý, Prašivou,….. a pomalu se vracíme po silnici až ke škole, kde odbočíme vlevo na chodník. Ten nás dovede opět na cestu k náměstí. Po pravé straně si prohlédneme historickou památku Nýdku – dřevěný kostelík sv. Mikuláše z roku 1576.

Rytířská naučná stezka – rozhledna na Velké Čantoryji

Nýdek náměstí, rytířskou stezkou až na Velkou Čantoryji a zpět 

z náměstí v Nýdku se vydáme turistickou stezkou směrem k Velké Čatoryji. Rytířská naučná stezka vede na české i polské straně hory Velká Čantoryje opředené mnohými pověstmi. 10 km dlouhá naučná stezka vás povede po stopách staré legendy, podle které se v nitru Velké Čantoryje ukrývá vojsko „spících rytířů“, kteří přijedou na pomoc zdejšímu kraji v případě ohrožení. Na naučné stezce se na 7 zastaveních návštěvníci dovědí zajímavosti z dřívějšího života v kraji kolem Velké Čantoryje nebo o obyvatelích zdejších lesů. Vystoupit mohou také na ocelovou rozhlednu přímo na vrcholu Velké Čantoryje, ze které jsou výhledy do Polska, Česka i Slovenska. Při dobré viditelnosti je vidět na Lysou horu, Malou a Velkou Fatru na Slovensku a velkou část beskydských vrcholů na polské straně.

Vycházka Nýdkem s vyhlídkou II.

Nýdečanka, Vendryňské zadky, Odmiarek, Nýdečanka

Od restaurace Nýdečanka se vydáme po zelené turistické značce směrem na Prašivou horu. Po 0,5 km neodbočíme vlevo k lesu, ale vyjdeme po cestě až na vršek Vendryňských zadků. Z tohoto místa máme úchvatný výhled jak na nýdecké panorama, tak na Vendryni, Třinec, vrch Javorový a další. Polní cestou, směr Ostrý, projdeme kolem triangulačního bodu a sejdeme k osadě Odmiarek, odtud se vrátíme k parkovišti u Nýdečanky.

Atrakce a zajímavosti v okolí

Vendryně – Vápenné pece

Nýdek, rozcestí Malého Ostrého, Vendryňské zadky

Vápenné pece byly postaveny začátkem 19. století v obci Vendryně, zároveň s těžbou vápence v okolních lomech. Dochovalé pece jsou umístěny ve výšce cca 400 m n.m. Dochovaly se dvě kruhové šachtové pece. Definitivní ukončení provozu obou pecí bylo v roce 1965. K těmto památkám Vás dovede zelená turistická značka.

Dřevěná chata na Filipce

Nýdek, údolím Hluchové, Filipka

z Nýdku (za Nýdečankou doprava) údolím Hluchové dorazíme až na Kolibiska, kde narazíme na zelenou turistickou značku. Trasa vede lesem do kopce a přivede nás až pod vrchol Filipky, kde vpravo je avízovaná chata – stylová hospůdka (762 m n.m.). Z venkovního posezení je vyhlídka na Velký Stožek a masiv Čantoryje. Blízké usedlosti poskytují obraz o zdejší lidové architektuře. Filipka je lokalitou vzácných květin a jalovce obecného.

Trojmezí

Hrčava – Trojmezí je místo kde setkávají hranice tří států – České republiky, Polska a Slovenska. Podle přesného zaměření se nachází trojmezní bod v prudkém srázu nad potokem. V tomto místě jsou umístěny tři trojboké monolity v tvaru jehlanu. Trojmezní bod se nachází ve středu kružnice, která spojuje vrcholky těchto jehlanů. Na každém z jehlanů je umístěn znak jednoho ze států. V Blízkosti monolitů najdeme rozcestí turistických tras.

Další skvělá místa

Vitality Slezsko

Vitální sportovní areál Bystřice – krytý bazén, whirpool, sauna a masáže, squash, dětská herna, velká a malá hala (florbal, tenis, badminton, stolní tenis, nohejbal a další)

Vitální sportovní areál Vendryně – tenis (beton, antuka, rebound ace), badminton, minigolf, bowling, plážový volejbal, fitcentrum, dětské hřiště, relaxace, bazén

Kempaland Bukovec

Letní a zimní atrakce – aquazorbing, bungeetrampolíny a trampolíny, horské káry, summertubing, střelba z luku, dětská aku čtyřkolka a další. V zimě lyžování

Ski areál Mosty 
u Jablunkova

Letní a zimní atrakce – bobová dráha, lanové centrum, trampolíny, dětský zábavní park, aerotrim a jiné. V zimě lyžování, běžecké trasy.

Jabloňový sad vedle 
kapličky sv. Izidora

Nad Chatou Hrádek naleznete na louce podél turistické cesty na chatu Filipku jabloňovou Alej Dobra. Použily se odrůdy jabloní, které se pěstují v polohách kolem 600 m n.m. Najdou se zde různé odrůdy, které jsou popsány na připojených panelech s informacemi, kdy a kým byly vysázeny.

Dřevěnka v Nýdku

Objekt je postaven tradičním způsobem. Dřevěnka je tak věrnou kopií své předchůdkyně, a to včetně kamenů ve spodku stavby. V objektu se nachází informační centrum a muzeum tradičních předmětů z tohoto regionu.

Soszow

Severní svah polsko-českého hraničního vrcholu Soszow nedaleko Wisly nese pestrou paletu sjezdovek, zařezaných do širších i užších lesních průseků. Oproti okolním wislanským areálům je výhodou Soszowa vyšší nadmořská výška.
.

Co se děje v obci Nýdek

Podívejte se na kalendář akcí v obci Nýdek               ZJISTIT VÍCE >